На барским плажама квалитет морске воде К-1

zz

Резултати анализе квалитета морске воде за 100 јавних купалишта, коју је Институт за биологију мора спровео за потребе ЈП Морско добро у периоду од 02. до 03. јула, показали су да је на 98% купалишта квалитет морске воде био К1 класе, док је на 2% купалишта био К2 класе.

Ови резултати потврђују да је морска вода на црногорским купалиштима одличног квалитета, тј. да је санитарно исправна, те безбједна за купање и рекреацију.
Од укупно 16 купалишта на којима се ради анализа квалитета воде у општини Улцињ, на њих 15 вода је била одличног квалитета К1, док је на 1 купалишту вода била квалитета К2. У Бару је квалитет воде на свих 13 купалишта био К1 класе, док је у општини Будва, од укупно 26 локација, на њих 25 морска вода била К1 класе, док је на 1 она била К2 класе. Када је у питању Бококоторски залив, у Тивту је вода била одличног кавлитета на свих 9 купалишта, а иста ситуација је била и у Котору, гдје је квалитет воде био К1 класе на свих 15 локација узорковања, као и у Херцег Новом гдје су резултати показали квалитет воде К1 класе на 21 купалиште на којима су споведене анализе.
Програмом за 2019. годину превиђен је мониторинг квалитета морске воде на укупно 100 локација дуж црногорског приморја и то: 16 у општини Улцињ, 13 у општини Бар, 26 у Будви, 9 у Тивту, 15 у Котору, и 21 на територији општине Херцег Нови. Предвиђено је да се анализе врше у петнаестодневним интервалима у периоду од маја до октобра.

У складу са црногорским прописима, као и Директивом ЕУ о квалитету вода за купање, Програмом је обухваћено праћење 2 обавезна микробиолошка параметара (бактерије Есцхерицхиа цоли и Интестиналне ентерококе).

Сходно члану 13. Уредбе о класификацији и категоризацији површинских и подземних вода, морске воде које се користе за купање и рекреацију, на основу обавезујућих микробиолошких параметара разврставају се у двије класе и то: класа К1-одличне, класа К2-задовољавајуће, док узорци чије вриједности прелазе прописане границе за ове двије класе се сврставају у групу Ван класе (ВК).

О резултатима анализа, Јавно предузеће редовно обавјештава надлежне општинске комуналне и републичку водопривредну инспекцију, као и надлежне институције и јавност. Уколико резултат узорка прелази дозвољене границе (ван категорије), врши се поновно узорковање ради утврђивања да ли се ради о пролазној промјени или загађењу.

За реализацију овогодишњег Програма, путем јавног тендера, изабран је Институт за биологију мора из Котора, чија лабораторија посједује акредитацију за методологију анализе обавезних микробиолошких параметара по ИСО стандардима који су прописани и нашим прописима и ЕУ Директивом. Самим тим, начин узимања узорака, њихова анализа, као и граничне вриједности бактерија у узорку који су дозвољени за купање и рекреацију у Црној Гори усклађени су са одредбама Директиве ЕУ о квалитету вода за купање.

Презентација података путем интернета (апликација на Интернет страници хттп://www.мониторинг.морскодобро.цом/мониторинг/ )

Ажурне информације о квалитету морске воде на купалиштима су доступне заинтересованој јавности, посебно туристичким организацијама, хотелима, туристичким агенцијама, и свим љубитељима рекреације у мору.

Ради квалитетније презентације и доступности података о квалитету морске воде грађанима и туристима, ЈП Морско добро је израдило софтверски апликативни систем за обраду и презентацију података, којем се може приступити путем Интернета. Апликација се налази на wеб страници Јавног предузећа за управљање морским добром www.морскодобро.цом и доступна је на црногорском и енглеском језику. Такође, апликација је рађена према најновијим станардима, те је прилагођена за приказивање података на свим моделима рачунара, лаптопова, таблета и мобилних телефона.

Morsko dobro dugi

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar